cut-circle

DNS چیست و چگونه کار می کند؟

دسته بندی: هاست و دامین
DNS چیست و چگونه کار می کند؟
12 خرداد 1399

چرا DNS مهم است؟
DNS مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت است. اگر نام شخص را می‌دانید اما شماره تلفن آن را حفظ نیستید، به راحتی می‌توانید آن را در دفترچه تلفن پیدا کرده و مشاهده کنید. DNS دقیقا به همین صورت برای سایت ها و اینترنت عمل می‌کند.
هنگامی که شما آدرس http://developcast.com در مرورگر وارد می‌کنید، کامپیوتر شما از DNS برای بازیابی آدرس IP وب سایت مورد نظر 204.13.248.115 استفاده می‌کند. بدون DNS، تنها قادر هستید که سایت مورد نظر (یا هر وب سایتی) را فقط از طریق آدرس مستقیم IP ، مانند http://204.13.248.115 بازدید کنید.

چگونه DNS کار می‌کند؟
هنگامی که شما از یک دامنه مانند milad.com بازدید می‌کنید، کامپیوتر شما یک سری مراحل برای تبدیل آدرس وب قابل خواندن برای انسان به یک آدرس IP قابل خواندن برای ماشین را انجام می‌دهد. این مراحل هر بار که شما از یک نام دامنه استفاده می‌کنید طی می‌شوند، چه در حال مشاهده یک وب سایت باشید، چه زمانی که یک ایمیل ارسال می‌کنید و یا زمانی که در حال گوش دادن به ایستگاه های رادیویی اینترنتی مانند پاندورا هستید.

مرحله 1: درخواست اطلاعات
این روند زمانی شروع می‌شود که از کامپیوتر خود یک نام میزبان به طور مثال http://milad.com را فراخوانی می‌کنید. اولین مکانی که کامپیوتر شما به سراغ آن می‌رود، DNS کش محلی سیستم خودتان است که اطلاعاتی را که کامپیوتر شما به تازگی فراخوانی کرده در آنجا ذخیره شده است.
اگر کامپیوتر شما پس از مشاهده کش محلی سیستم به نتیجه ای نرسید، باید برای بدست آوردن جواب یک پرس و جو DNS اجرا کند.

مرحله 2: از سرورهای بازگشتی DNS بپرسید
اگر اطلاعات به صورت محلی ذخیره نشده باشد، کامپیوتر شما از سرورهای بازگشتی DNS پرس و جو می‌کند. این کامپیوترهای تخصصی طبق درخواست شما، عملیات دشوار و پیچیده پرس و جو DNS را انجام می‌دهند. سرورهای بازگشتی خودشان دارای حافظه های کش هستند، بنابراین فرایند معمولا در اینجا به پایان می‌رسد و اطلاعات به کاربر بازگردانده می‌شود.

مرحله 3: از سرورهای ریشه بپرسید
اگر سرورهای بازگشتی جوابی نداشته باشند، پرس و جو از سرورهای ریشه انجام می‌شود. این سرورها کامپیوترهایی هستند که به سوالات در مورد نام دامنه مانند آدرس های IP پاسخ می‌دهد. سیزده سرور ریشه به عنوان نوعی سوئیچ تلفنی برای DNS عمل می‌کنند. آنها پاسخ را نمی‌دانند، اما می‌توانند پرس و جو ما را به کسی که می‌داند کجا آن را پیدا کند، هدایت کنند.

مرحله 4: از سرورهای TLD بپرسید
سرورهای ریشه به قسمت اول درخواست ما نگاه می‌کنند، از سمت راست به سمت چپ - www.milad.com - و تقاضای ما را به دامنه سطح بالا (Top-Level Domain - TLD) برای سرورهای .com ارسال می‌کنند. هر TLD به طور مثال .com ، .org ، .net و ... سرورهای خودشان را دارند که برای هر TLD مانند میزبان عمل می‌کنند. این سرورها اطلاعاتی را که نیاز داریم ندارند، اما می‌توانند ما را به طور مستقیم به سرورهایی که اطلاعات دارند هدایت کنند.

مرحله 5: از سرورهای معتبر DNS بپرسید
سرورهای TLD قسمت بعدی درخواست ما - www.milad.com را بررسی کرده و پرس و جو ما را به سرورهای مسئول این دامنه خاص هدایت می‌کنند. این سرورهای معتبر مسئول دانستن تمام اطلاعات مربوط به یک دامنه خاص هستند که در پرونده های DNS ذخیره شده است. انواع مختلفی از سوابق وجود دارد که هر کدام از آنها یک نوع اطلاعات متفاوت دارند. در این مثال ما می‌خواهیم آدرس IP دامین www.milad.com را بدانیم، بنابراین ما از سرور معتبر درخواست پرونده آدرس (Address Record - A) می‌کنیم.

مرحله 6: رکورد را بازیابی کنید
سرور بازگشتی پرونده آدرس برای milad.com از سرورهای معتبر بازیابی می‌کند و رکورد را در حافظه کش محلی خود ذخیره می‌کند. از این پس اگر شخص دیگری درخواست برای آدرس milad.com ارسال کند، سرور بازگشتی آن را در حافظه خود دارد و دیگر نیازی به مراحل جستجو نیست. همه پرونده ها یک مقدار زمان به زندگی (time-to-live - TTL) دارند، که مانند تاریخ انقضا است. بعد از مدتی، سرور بازگشتی باید یک کپی جدید از رکورد را درخواست کند تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات قدیمی نشده باشند.

مرحله 7: پاسخ را دریافت کنید
مسلح با پاسخ، سرور بازگشتی پرونده آدرس درخواست شده را به کامپیوتر شما باز می‌گرداند. کامپیوتر شما اطلاعات دریافتی را در حافظه خود ذخیره می‌کند و آدرس IP را از رکورد می‌خواند، سپس این اطلاعات را به مرورگر شما منتقل می‌کند. سپس مرورگر به وب سرور مورد نظر متصل شده و وب سایت را دریافت می‌کند.
کل این فرآیندها، از ابتدا تا انتها، فقط یک میلی ثانیه طول می‌کشند.